Jag har inte scrollat omkring inne på Bukowskis på evigheter men nu skulle jag leta efter en specifik sak till ett projekt och då drogs jag verkligen med och favoritknappen gick varm. Här är 14 saker som finns till salu just nu och som jag tycker är extra fina. En signerad Alvar Aalto 50-års jubileumsvas i en underbar skogsgrön nyans. Väggarmaturer som hade varit fina att ha på varsin sida av en badrumsspegel. Ett par "London" karmstolar av Karin Mobring för IKEA på 1960/70-tal. Vägglapetter i tenn från 1930-talet. Vävnad "Grön kvist" signerad BN, alltså Barbro Nilsson för Märta Måås-Fjetterström AB. Art Deco taklampa. Fem stycken stolar från Kocks Snickerifabriker. Stilleben med vårblommor av Gunnar Svensson. Ljuslampetter i mässing. Fåtölj med fotpall från Bröderna Andersson. Två stycken Art Deco taklampor. Vask i saltglaserat stengods från Höganäs. Grönmålade trädgårdsurnor. Ett par fåtöljer från Kervo Snickerifabrik, Stockman 1930/1940-tal men renoverade och tapetserade med kvadrats ylletyg. Något som föll er i smaken? ✨