Idag är det dags för Morden Art + Design auktionen hos Bukowskis och jag har nog aldrig sett så många vackra ting samlade på en och samma plats. I lördags var jag, Hanna och Alice på Bukowskis visning av föremålen eftersom att det ligger vägg i vägg med Bank Hotell där vi bodde. Vi gick förbi skyltfönstren och höll allihopa på att tappa hakan av allt vackert och som tur var höll de alltså öppet precis då så vi småsprang in. Så ivriga. Gustaf Fjaestads skulpterade och snidade möbler från början av 1900-talet. Jugend bordslampa "Natt och Morgon" av Alice Nordin. Så mycket konst! På väggarna trängdes Pablo Picasso, Lucio Fontana, Fernando Botero och Marc Chagall. Samt flera betydande verk av våra viktigaste modernister Leander Engström, Nils von Dardel, Erik Olson, Sigrid Hjertén och Gösta Adrian-Nilsson. Bland andra! Denna bordspegel från Svenskt Tenn hade passat precis överallt hemma hos oss. Bland föremålen finns en hel del från Estrid Ericssons egna hem. Bland annat detta dörrstopp, den underbara bordsvitrinen, spegeln och pallen. Även golvlampan med grön skärm har tillhört Estrid och jag skulle kunna offra min vänstra lilltå för den. Vad man nu skulle ha den till. Högst oklart varför man säger så faktiskt. Golvlampan där till höger är även den från Estrid. Karmstolen där till vänster av Ole Wanscher för Fritz Hansen säljs i ett par och är så himla fina tycker jag. Innan vi går vidare bland annat fint vill jag bara stanna till vid de föremålen som tillhört Estrid. De förtjänar egentligen en helt egen visning och auktion tycker jag. Makarna Estrid och Sigfrid Ericson hade inga barn och Bukowskis har fått förtroendet att sälja en samling föremål som har gått i arv till Estrids närmaste anhöriga genom hennes bror Svens barn. En del föremål har återfunnits på fotografier, andra finns inte dokumenterade, men allt kommer direkt från Estrid. Så oerhört spännande! Skulle köpt rubbet om jag kunde. Tycker att det kvadratiska soffbordet av Tyra Lundgren & Uno Åhrén för Svenskt Tenn 1928-29 är extra spännande. Har aldrig sett det tidigare och det i svärtat trä med en skiva klädd i tenn med graverad dekor av putti bland bladslingor, signerad TL 28 och stämplad med änglamärket Stockholm C8 (1929). Vidare i visningen! Två konstverk och en karmstol till som jag höll lite extra för. Underbar soffa! Och även fast det inte syns på mina bilder finns det hur mycket fina mattor som helst. Väl värt att kolla in! Detta konstverk som heter "Terrass i Bergianska" av Olle Olsson-Hagalund blev jag väldigt förtjust i. Samt precis allt signerat Isaac Grünewald. Dröm att få äga ett verk av honom! Avslutningsvis vill jag varmt rekommendera att läsa mer om auktionen här samt kika igenom auktionens designkatalog samt konstkatalog. I detta nu (kl 13.18) pågår designauktionen och imorgon är det dags för konstauktionen. Såå spännande att följa!