Något vi ser mer och mer av i hem och inredningar är vägglampor. För några år sedan känns det som något vi mest haft i badrum och som sänglampor men i och med att den franska bistrostilen blev poppis i kök letade sig vägglamporna även in dit och nu håller de på att ta över våra hem. Nej inte ta över såklart men det kändes klatschigt att skriva så. Jag själv är sugen på att ha minst två i vår trappa och hemma hos Marie Louise Sjögren ser man flera fina exempel på hur vägglampor nästan agerar som konstverk, men framförallt att det förhöjer rummens trevnad och funktion. Jag har sonderat utbudet på auktionssajterna och hittat nio stycken som faller mig i smaken och som alltså finns till försäljning just nu. Vi kikar! Ett par Svenskt Tenn vägglampor, skapade av Josef Frank. På Auctionet finns just nu flera lampor från Italienska LUCI. Ett par från 1950-talet. Fina i en trappa, som sänglampor eller på varsin sida av något man vill rama in, kanske en soffa eller likande. En saxlampa från Le Klint. Ett par i mässing. Fina med varsin liten spänd skärm till tänker jag. Tvåarmad vägglampa av Vilhelm Lauritzen för Louis Poulsen. Ett par från 1960-talet. Även här tänker jag att det skulle vara fint med små spända lampskärmar till, antingen i gräddvitt t eller kanske ljust lindblomsgrönt. Dessa från 1930/40-talet blir jag själv sugen på att buda på. På Bukowskis finns just nu så mycket fin belysning av formgivaren Paavo Tynell som bland annat designat denna som vi har i vardagsrummet. Dessa vägglampor med modellnummer 9446 är från 1900-talets mitt och är som smycken.